Od kwietnia dostępny jest, uruchomiony przez nasz klub, WebSDR na pasmo KF pracujący w SP9, a dokładniej mówiąc u członka naszego klubu, Rafała SQ9CIE w Niegowonicach.

WebSDR działa na dystrybucji unixa Debian. Jako komputer posłużył nam terminal HP T5700, docelowo jednak dodając więcej pasm zmuszeni będziemy zastosować bardziej wydajną "maszynę". Jako odbiornik zastosowaliśmy tunery DVB-T na układzie RTL2832U R820T oraz up-konvertery na pasmo KF. Obecnie podłączony jest do anteny Delata i pracuje w paśmie 80m. Są jednak plany aby dodać pasma 40m i 20m, a być może i UKF, bo lokalizacja jest dość ciekawa i odbiera się w tym miejscu sporo stacji ze śląska i małopolski.

Zastanawiamy się też nad użyciem innej anteny, aktywnego MiniWhip-a na wyższe pasma. Popracowaliśmy (nasz członek SQ9NFI) także nad interfejsem graficznym, więc nie przypomina od wyglądem tych które są dostępne w sieci. Zapraszam do testowania i oceniania naszej pracy. Dziękujemy oczywiście kolegom SQ9NFI i SQ9CIE za wkład pracy w działalność naszego klubu.

» Link do WebSDR jest tutaj